Producent
Zasilanie
Sygnalizacja
Siła trzymania
Szerokość
Symetria
Wytrzymałość mechaniczna (nacisk)
Wzmocniona sprężyna
Wyślizg
Rodzaj elektrozaczepu (stan początkowy)
Rodzaj / Napięcie zasilania
Niski pobór prądu
Pamięć otwarcia
Czasowy wyłącznik
Monitoring otwarcia
Elektrozaczep przeciwpożarowy
Cena brutto
-
od
do















Elektrozaczepy i zwory elektromagnetyczne
Zwory oraz elektrozaczepy są elementami systemu kontroli dostępu. Posiadają funkcję wykonawczą, a od ich prawidłowego działania zależy nasz komfort i bezpieczeństwo. Można jes stosować zarówno w przypadku małych obiektów takich jak domy jednorodzinne, jak i w bardzo dużych obiektach jak bloki, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej, szkoły, banki. Odpowiadają za blokowanie i otwarcie drzwi.
Dystrybucja
Czołowymi firmami produkującymi zwory i elektrozaczepy są firmy BIRA i SCOT. Jesteśmy dystrybutorem obu tych firm.
Zwory elektromagnetyczne
Zwora składa się z elementu zawierającego elektromagnes, montowanego na ramie drzwi, oraz metalowej płytki, umieszczanej na skrzydle drzwi. Zasilona cewka znajdująca się wewnątrz zwory przyciąga płytkę blokując w ten sposób wejście. W zależności od wymogów stosuje się zwory o różnej sile “trzymania”, począwszy od 60 kg aż do ponad 1200 kg. Zwory stosuje się w systemach kontroli dostępu zamiennie z elektrozaczepami rewersyjnymi, czyli tam, gdzie przepisy bezpieczeństwa wymagają otwarcia drzwi po zaniku napięcia. Zwory nie wymagają skomplikowanych czynności serwisowych, gdyż posiadają bardzo prostą konstrukcję bez ruchomych i zużywających się elementów. Przykładem zwory o stosunkowo niskiej sile trzymania, ale za to niewielkiej i taniej jest zwora EL-140 firmy SCOT. Stosowana jest bardzo często w biurach, tam gdzie nie trzeba dużej siły trzymania.
Zwora EL-140
Rodzaje elektrozaczepów
W zależności od miejsca zastosowania, układu sterującego i wymogów obiektu, stosuje się elektrozaczepy o różnej funkcjonalności. Elektrozaczepy mogą być stosowane zarówno w furtkach, jak i drzwiach wejściowych aluminiowych lub drewnianych. Mogą posiadać następujące cechy:
- symetryczne
- asymetryczne
- zasilanie AC
- zasilanie DC
- zasilanie 6V
- zasilanie 12 V
- zasilanie 24V
- rewersyjne
- awersyjne
- wąskie
- standardowa szerokość
- pamięć
- wyłącznik
- sygnalizacja
- niskoprądowe
- wyślizg
- wzmocniona sprężyna
Mogą występować z mieszanymi cechami, np. pamięć+wyłącznik+wzmocniona sprężyna. Dodatkowo mogą mieć funkcje wyślizgu, wzmocnionej sprężyny, regulację języka. Rodzaj zastosowanego elektrozaczepu zależy od wielu czynników, które powinien określić instalator i dopasować odpowiednie rozwiązanie.
Przykładem najczęściej stosowanego elektrozaczepu jest S12U firmy BIRA, serii HARTTE.
Elektrozaczep HARTTE S12U
Elektrozaczepy przeciwpożarowe
W przypadku gdy kontrola przejść występuje w obiekcie objętym przepisami pożarowymi, należy zastosować elektrozaczepy przeciwpożarowe. Przepisy pożarowe określają jaką klasę odporności pożarowej powinny posiadać. Są to zdecydowanie droższe rozwiązania, ale od ich działania zależy życie i zdrowie wielu osób. Każdy elektrozaczep pożarowy posiada certyfikat i jest przetestowany w laboratoryjnych warunkach. Tylko wykwalifikowani instalatorzy z odpowiednimi uprawnieniami mogą montować takie rozwiązania.
Przykładem elektrozaczepu pożarowego jest SHD12R firmy BIRA.