Kategorie blog

Jaki wideodomofon do domu jednorodzinnego?

0
Jaki wideodomofon do domu jednorodzinnego ?

Wiele osób stając przed zakupem wideodomodonu do swojego domu, ma duży problem ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania. Mnogość ofert na polskim rynku wbrew pozorom nie ułatwia znalezienia odpowiedniego rozwiązania. W tym artykule postaramy się przeanazliować Twoje potrzeby i oczekiwania, oraz dopasować odpowiedni zestaw wideodomofonu. W tym celu należy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

1. Czy wykonane jest okablowanie?

Jeśli tak, to jaki kabel został zastosowany, jaka jest długość kabla i jak został poprowadzony ?

  • Jeśli posiadasz okablowanie w postaci przewodu domofonowego/alarmowego, np. XSTDYz 8x0,5mm, i jego długość nie przekracza 30 metrów, to bez problemu możesz zastosować wideodomofony analogowe oraz cyfrowe.
    Jeśli przy tym samym rodzaju przewodu odległość przekracza 30 metrów, to pozostaje rozwiązanie cyfrowe. Analogowe rozwiązanie mogłoby być zastosowane , ale tylko jeśli zdublujemy przewód, bądź zastosujemy przewód XSTDYz 12x0,5mm, czyli dwunastożyłowy. Taki przewód pozwoli na zdublowanie wybranych żył, czyli zwiększenie ich przekroju.
  • Jeśli posiadasz okablowanie w postaci skrętki komputerowej UTP 5 lub UTP 6, czyli piątej lub szóstej kategorii, to możesz zastosować dowolny rodzaj wideodomofonu, chociaż zalecane jest w takim wypadku użycie wideodomofonu IP. W przypadku UTP 5 długość przewodu może dochodzić do 100 metrów, a w przypadku UTP 6 może mieć nawet powyżej 100 metrów. Odległości te dotyczą jednak tylko wideodomofonów IP oraz w pewnym stopniu cyfrowych. W przypadku systemów analogowych, połączenie oparte na kablu UTP daje wciąż tylko 30 metrów maksymalnej długości.
  • Jeśli posiadasz kabel z tylko dwoma żyłami, bo np. do tej pory używałeś zwykły przewodowy dzwonek do drzwi, a teraz chcesz go zastąpić wideodomofonem, to sytuacja wcale nie jest beznadziejna, bo można zastosować wideodomofon cyfrowy, który do działania potrzebuje właśnie tylko 2 żyły. Istotne jednak jest że żyły o grubości 2x0,5 pozwolą na max. odległość 30 metrów, ale o grubości 2x1 nawet powyżej 100 metrów.
  • Jeśli nie posiadasz wykonanego okablowania, to można zastosować wideodomofon WiFi. Istotne jest tylko aby WiFi posiadał zarówno monitor, jak i stacja bramowa. Takie urządzenia wymagają jednak lokalnego zasilania, więc jeśli przy furtce nie posiadamy żadnego zasilania, to niestety nie będzie można zastosować żadnego rodzaju wideodomofonu.
  • Jeśli nie posiadasz okablowania ale chcesz je mieć to podpowiemy jaki rodzaj kabli najlepiej użyć to wybranych rozwiązań:

 

2. Sterowanie tylko furtką, czy dodatkowo bramą?

  • Systemy analogowe w większości pozwalają na sterowanie furtką i bramą, bez dokupywania dodatkowych urządzeń sterujących. Potrzebny może być tylko dodatkowy zasilacz do zasilenia stacji bramowej i elektrozaczepu.
  • Systemy cyfrowe wymagają dokupienia dodatkowego modułu sterującego do bramy. Nie wymagają z kolei dodatkowego zasilacza do stacji bramowej i elektrozaczepu, o ile zastosowany zostanie niskoprądowy elektrozaczep do furtki, np. XS00U firmy BIRA serii HARTTE .
  • Systemy IP w zależności od modelu stacji bramowej, pozwalają na sterowanie tylko furtką, lub furtką i bramą. W każdym przypadku potrzebny będzie jednak dodatkowy zasilacz do elektrozaczepu, lub konwerter napięcia ASDC-12-124-HS firmy ATTE.Rodzaj stacji bramowej ( kasety bramowej )

3. Rodzaj stacji bramowej (kasety bramowej)

Niezależnie od rodzaju systemu, stacje bramowe mogą być przeznaczone do montażu natynkowego lub podtynkowego, mogą posiadać tylko guzik do dzwonienia, np. S6S , a mogą też mieć wbudowany czytnik kart i breloków zbliżeniowych albo szyfrator, np S1101A lub S1401D . Czytnik i szyfrator umożliwiają otwarcie furtki przez użytkownika posiadającego zaprogramowaną kartę lub indywidualny kod. Występują też stacje posiadające wszystkie wcześniej opisane funkcje. Przykładem takiej stacji jest S20DA produkowana przez firmę VIDOS a także stacja w przykładowym zestawie produkcji 5TECH o symbolu 84213 FHD.

4. Rodzaj monitora ( panel domowy wideodomofonu )

Obecnie producenci decydują się na produkcję niemal wyłącznie monitorów sensorycznych albo z dotykowym ekranem. Nowoczesna stylizacja monitorów cieszy oko i idealnie komponuje z wnętrzami wielu domów i mieszkań. Większość monitorów wideodomofonowych dostępna jest w 2 wariantach kolorystycznych – białym i czarnym.
Dostępne są także różne wielkości monitorów. Te z ekranami o przekątnej 4 cale odchodzą do lamusa. Standardem są monitory o przekątnej ekranu 7 cali, np. M1021W, a dla bardziej wybrednych dostępne są też z ekranami o przekątnej aż 10 cali, np. 5TECH VERUS. Kwestia gustu i upodobań, bo funkcjonalność monitorów jest prawie identyczna.

5. Aplikacja na telefon do wideodomofonu?

Wybrane modele wideodomofonów mają funkcję połączenia poprzez internet z aplikacją na telefonie komórkowym. Z reguły aplikację dostępne są w internecie do pobrania za darmo i pozwalają na przekierowanie dzwonienia odwiedzającej nas osoby na telefon komórkowy. Dzięki aplikacji możemy tą osobę zobaczyć, porozmawiać z nią, otworzyć jej furtkę oraz bramkę.
Coraz większa ilość producentów umożliwia połączenie ich wideodomofonów z internetem poprzez WiFi lub przewodem RJ. Jest to coraz częściej lubiana funkcja przez użytkowników, gdyż daje poczucie większego bezpieczeństwa i kontroli elektroniki w swoim domu.
Część użytkowników stwierdza że nie chce tej opcji, gdyż w ten sposób nie jest w stanie odpocząć fizycznie i psychicznie od elektroniki i nie chce żeby np. dzwoniący przeszkadzali mu w czasie relaksu poza domem, lub podczas pracy.

6. Funkcje dodatkowe

  • Dodatkowy przycisk wyjścia - Można go zamontować przy furtce, po wewnętrznej stronie. Przyciski mogą występować w wersji natynkowej i podtynkowej. Są elementem który dodatkowo pozwala otwierać furtkę po jego wciśnięciu. Przykładem jest przycisk VIDOS OP05
  • Dodatkowe stacje bramowe lub kamery – Możliwe jest użycie więcej niż jednej stacji bramowej, lub podłączenie kamer monitoringu. W zależności od rodzaju wideodomofonu, kamery podłącza się bezpośrednio do monitora, lub poprzez dedykowane moduły. W obu przypadkach obraz z tych kamer można podglądać na monitorze.
  • Dodatkowe monitory – Jeśli użytkownik zechce, może podłączyć dodatkowe monitory. Jeden przykładowo jest na parterze, a drugi na piętrze.
  • Słuchawka domofonowa – Zamiast dokładać drugi monitor, można ze względów ekonomicznych zastosować słuchawkę, taką jak w domofonach. Słuchawka jest kilkukrotnie tańsza od monitora. Przykładem jest słuchawka do systemu VIDOS DUO o symbolu U1010

Producenci tacy jak VIDOS i 5TECH nieustannie udoskonalają swoje urządzenia i poszerzają swoją ofertę. Co rok pojawiają się nowości, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Sam rynek i jego potrzeby również nieustannie się zmieniają. 15-20 lat temu standardem był najprostszy domofon. Obecnie standardem są wideodomofony i ekrany dotykowe oraz szyfratory sensoryczne z czytnikami. A co będzie standardem za kolejnych 20 lat ? Czas pokaże.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie wiesz jaki wideodomofon jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni albo czy wybrane przez Ciebie urządzenia są ze sobą kompatybilne – skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

tel.: +48 12 250 08 25
[email protected]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium