Wideodomofon nie chce działać, wyłącza się
Jednym z częstych problemów w wideodomofonach jest zbyt duży spadek napięcia wynikający z długości przewodów. Objawem może być reset urządzeń i chwilowy brak działania, a następnie ponowne uruchomienie. Innym objawem jest utrata koloru na obrazie monitora lub zakłócenia obrazu. Zaznaczamy że nie bierzemy w tym artykule pod uwagę takich przyczyn jak uszkodzenia przewodu i niewłaściwe połączenia (zawsze powinny być lutowane!).
Poniższy opis dotyczy wideodomofonów analogowych AHD i CVBS, czyli najbardziej popularnych.
Urządzenia w większości przypadków zasilane są z napięcia stałego 12V. Oczywiście występuje tolerancja napięcia zasilającego i jego górna granica może niejednokrotnie przekraczać 15V DC i dochodzić do nawet 18V DC, ale taką informację należy dokładnie sprawdzić w specyfikacji technicznej, tak aby nie spalić urządzeń.
Dolna granica napięcia zasilającego wynosi około 10V DC. Poniżej tej wartości urządzenia przestają działać albo nie działają właściwie. Ta wartość jest również indywidualna dla każdego urządzenia.
Zalecane przewody
W większości przypadków długość przewodów od stacji bramowej (czyli od furtki) do monitora wynosi nie więcej niż 20 metrów. Najczęściej stosowany przewody mają żyły o średnicy 0,5mm. Najpopularniejsze na rynku są przewody typowo domofonowe, np. XSTDYz 8x0,5mm. Przy większych odległościach zaleca się stosowanie przewodów o większej średnicy żył 0,8mm, np. XzTKMXpw 4x2x0,8mm. Im mniejsza średnica żył i dłuższy przewód tym większy spadek napięcia.
Często stosowana jest również popularna skrętka komputerowa, czuli przewód UTP kategorii 5 lub 6. Ogólnie przyjmuje się że średnica UTP 5 wynosi 0,5mm, ale to nie jest do końca prawda. W przypadku skrętki średnica żył jest różna i najczęściej może wynosić od 0,45 do 0,64mm. Średnicę określa parametr AWG. Im mniejsze AWG tym większa średnica. Przykładowe wartości:
AWG 26 – 0,4 mm średnicy
AWG 25 – 0,45mm średnicy
AWG 24 – 0,51mm średnicy
AWG 23 – 0,57mm średnicy
AWG 22 – 0,64mm średnicy
Skrętki komputerowe jak widać mogą się bardzo różnić od siebie. Ma to ogromny wpływ na spadki napięć. Do wideodomofonów AHD i CVBS bezpieczniej jest stosować przewody dedykowane, czyli XSTDYz lub XzTKMXpw.
Inną kwestią jest rodzaj użytego surowca. Na rynku jest wiele słabej jakości przewodów. Żyły takich przewodów zrobione są ze stopów miedzi ze zbyt małą jej zawartością, lub są tylko miedziowane, czyli tylko zewnętrzna cześć żyły pokryta jest miedzią, środek to stop różnych metali. Takie przewody mają słabe parametry i będą sprawiać wiele problemów. W naszej ofercie posiadamy tylko wysokiej jakości przewody takich producentów jak BITNER, SATEC, PULSAR.
Przykład:
1.Zastosowany elektrozaczep niskoprądowy
Pobór prądu stacji bramowej w momencie jej aktywacji wynosi około 0,2 A. Pobór prądu elektrozaczepu niskoprądowego wynosi 0,3A. Suma więc daje 0,5A i stąd taka wartość przyjęta przy wyliczeniach.
W praktyce, jeśli długość przewodu o żyłach 0,5mm średnicy wynosi 20 metrów, to spadek napięcia na takim odcinku przy poborze prądu 0,5A wynosi 1,76V DC. Jeśli napięcie zasilania u jego źródła wynosi równe 12V DC, to w momencie aktywacji stacji bramowej i otwarcia furtki napięcie na stacji spadnie do wartości 10,24V DC, czyli urządzenia powinny działać poprawnie.
2.Zastosowany zwykły elektrozaczep
Jeśli zastosujemy zwykły elektrozaczep, jego pobór prądu będzie większy niż niskoprądowego, i będzie wynosił około 0,5A. Wówczas sumaryczny pobór prądu ze stacją bramową będzie wynosił około 0,7A. Im większy pobór prądu tym większy spadek napięcia, więc w powyższym przypadku spadek napięcia wyniesie około 2,46V DC. Napięcie na stacji bramowej spadnie więc do 9,5V DC i mogą wystąpić problemy z działaniem wideodomofonu.
Rozwiązań w drugim przypadku jest kilka:
1.Stosowanie elektrozaczepów niskoprądowych, np. XS00U
2.Podwojenie (zdublowanie) przewodów
3.Zastosowanie przewodu o zwiększonej średnicy żył, np. XzTKMXpw
4.Zastosowanie zasilacza o zwiększonym, regulowanym napięciu. Np. DIN30W15 lub HDR-30-15
Zasilacze z regulowanym napięciem (np. HDR-30-15) mają regulację w zakresie 14,5-18V DC można ustawić w takim przypadku napięcie 15V DC. Przy spadku 2,46V DC do stacji bramowej przy obciążeniu będzie docierać 12,54V DC. To odpowiednie napięcie do prawidłowego działania.
Szczegółowe wyliczenia spadków napięcia:
Wzór do wyliczenia spadku napięcia w przypadku napięcia stałego DC:
Gdzie:
Un - napięcie zasilania [V],
U∆ - względny spadek napięcia [V],
In - prąd znamionowy [A],
l - długość linii [m],
s - przekrój kabla [mm²],
σ - konduktywność [S*m / mm²] (dla miedzi= 58)
Tabela spadków napięć dla 100mb:
(W przypadku przewodów teletechnicznych, np. domofonowych, alarmowych, podawana jest średnica. W przypadku przewodów elektrycznych podawany jest przekrój)
Tomasz Z.
Dzięki za dawkę wiedzy. A czy jest jakiś sposób aby na dłuższych odległościach "przedzwonić" przewody (który jest który)? Odpowiedź sklepu: Najprościej skręcać żyły parami i weryfikować miernikiem. Można też użyć urządzeń do tego dedykowanych. Jedną część urządzenia podpina się z jednej strony przewodu, a drugą przykłada po kolei do żył z drugiej strony. Diodą sygnalizuje trafioną żyłę. Oczywiście 2 części urządzenia nie wymagają połączenia przewodem.