Rodzaj urządzenia
Kolor główny
Obsługa
Czytnik zbliżeniowy
Komunikacja
Montaż zewnętrzny
Cena brutto
-
od
do
Czym są systemy alarmowe inaczej zwane alarmami?
Systemy alarmowe, profesjonalnie nazywane Systemami Sygnalizacji Włamani i Napadu (SSWiN) lub Systemami Alarmowania Włamania i Napadu (SAWiN) to zbiór elementów, które mają za zadanie informować o próbie niepożądanego i nieautoryzowanego wtargnięcia do chronionego budynku.
Ich głównym zadaniem jest jak najszybsze wykrycie próby wtargnięcia intruza i przekazanie informacji odpowiedniej osobie lub firmie, która podejmie odpowiednie działania, jak np. wysłanie grupy interwencyjnej do chronionego obiektu.
W skład systemu alarmowego wchodzi wiele elementów, które można podzielić na kilka grup.
Jednostka główna - centrala alarmowa (centrala sterująca)
Podstawowym urządzeniem, sercem całego systemu jest centrala. To właśnie to urządzenie komunikuje się z poszczególnymi elementami systemu. Od centrali zależy jaki system możemy zaprojektować, na ile stref zostanie podzielony, ile urządzeń możemy podłączyć w systemie. Pozwala zadecydować jaka liczba użytkowników będzie mogła obsługiwać system.
Sterowanie systemem: klawiatury, piloty, urządzenia zbliżeniowe
Kolejnym ważnym elementem systemu jest klawiatura, która umożliwi lokalne sterowanie systemem alarmowym. Klawiatura powinna pozwolić na łatwe i komfortowe korzystanie z systemu. Duża liczba funkcji ukrytych głęboko w menu klawiatury tylko skomplikuje korzystanie z systemu bezpieczeństwa.
Systemem można również sterować przy pomocy pilotów, przycisków czy kart i breloków zbliżeniowych.
Czujki (czujniki) / detektory
Aby system wykrywał próby włamania czy napadu koniecznej jest zastosowanie czujek. Do systemu alarmowego można podłączyć różnego rodzaju czujki.
Do najczęściej wykorzystywanych czujek w systemach alarmowych należą:
- Czujki ruchu PIR
- Czujki zbicia szkła
- Czujki otwarcia – kontaktrony
- Czujki wibracyjne
Możliwe jest także stosowanie czujek łączonych a więc jednego urządzenia, które jest kombinacją dwóch, jak np. czujka ruchu i zbicia szkła w jednej obudowie, czy tez czujka ruchu z wbudowanym aparatem cyfrowym. Takie urządzenia poza wykryciem ruchu ma możliwość wykonania zdjęcia intruza i przesłania go na telefon komórkowy, na adres email czy do odpowiedniej firmy ochrony.
Zapewnia nam to poza sygnalizacją włamania dodatkową weryfikację zaistniałego zdarzenia.
Ponadto w systemach alarmowych stosuje się tzw. Czujki środowiskowe, a więc urządzenia, które wykryją nie tylko włamanie ale niepożądane zdarzenia jak zalanie, wyciek gazu czy pożar.
Do tego stosuje się odpowiednio:
- Czujki zalania
- Czujki wycieku gazu palnego lub czadu
- Czujki wysokiej temperatury
Poza ochroną wewnątrz obiektu coraz częściej stosuje się ochronę zewnętrzną. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są zewnętrzne czujki ruchu. Przy dużych obiektach można również zastosować bariery podczerwieni.
Systemy alarmowe można wyposażyć w dodatkowe urządzenia, które znacznie zwiększą ich funkcjonalność. Stosując odpowiednie wyjścia programowalne będziemy mogli przy pomocy systemu alarmowego sterować urządzeniami takimi jak brama wjazdowa, garażowa czy oświetlenie przed domem.