Filtry
Cena brutto
 • od
  do
Promocje
DIN30W12 - Zasilacz na szynę DIN 12V 2,5A POS
DIN30W12 - Zasilacz na szynę DIN 12V 2,5A POS
69,00 zł 49,00 zł 56,10 zł 39,84 zł
szt.
S12U Elektrozaczep 12V AC/DC HARTTE BIRA S12U Elektrozaczep 12V AC/DC HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 81,00 zł (netto: 65,85 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00U Elektrozaczep wąski niskoprądowy 12-24V AC/DC HARTTE BIRA XS00U Elektrozaczep wąski niskoprądowy 12-24V AC/DC HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 99,00 zł (netto: 80,49 zł )
szt.
zobacz więcej
 • nowość
XS00UP Elektrozaczep niskoprądowy pamięć 12-24V HARTTE BIRA XS00UP Elektrozaczep niskoprądowy pamięć 12-24V HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 106,00 zł (netto: 86,18 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UW Elektrozaczep niskoprądowy wyłącznik 12-24V HARTTE BIRA XS00UW Elektrozaczep niskoprądowy wyłącznik 12-24V HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 105,90 zł (netto: 86,10 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UPW Elektrozaczep pamięć wyłącznik 12-24V HARTTE BIRA XS00UPW Elektrozaczep pamięć wyłącznik 12-24V HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 112,36 zł (netto: 91,35 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00U-B Elektrozaczep wzmocniony 12-24V AC/DC HARTTE BIRA XS00U-B Elektrozaczep wzmocniony 12-24V AC/DC HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 106,00 zł (netto: 86,18 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UP-B Elektrozaczep niskoprądowy wzmocniony pamięć HARTTE BIRA XS00UP-B Elektrozaczep niskoprądowy wzmocniony pamięć HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 112,36 zł (netto: 91,35 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UPW-B Elektrozaczep wzmocniony pamięć wyłącznik HARTTE BIRA XS00UPW-B Elektrozaczep wzmocniony pamięć wyłącznik HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 119,00 zł (netto: 96,75 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UW-B Elektrozaczep niskoprądowy wzmocniony wyłącznik HARTTE BIRA XS00UW-B Elektrozaczep niskoprądowy wzmocniony wyłącznik HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 112,36 zł (netto: 91,35 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00U-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg 12-24V HARTTE BIRA XS00U-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg 12-24V HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 136,00 zł (netto: 110,57 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UPW-C Elektrozaczep niskopr. wyślizg pamięć wyłącznik HARTTE BIRA XS00UPW-C Elektrozaczep niskopr. wyślizg pamięć wyłącznik HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 148,00 zł (netto: 120,33 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UP-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg pamięć HARTTE BIRA XS00UP-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg pamięć HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 142,00 zł (netto: 115,45 zł )
szt.
zobacz więcej
XS00UW-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg i wyłącznik HARTTE BIRA XS00UW-C Elektrozaczep niskoprądowy wyślizg i wyłącznik HARTTE BIRA
Producent: BIRA
Cena brutto: 142,00 zł (netto: 115,45 zł )
szt.
zobacz więcej
S24U Elektrozaczep symetryczny 24V AC/DC S24U Elektrozaczep symetryczny 24V AC/DC
Producent: BIRA
Cena brutto: 87,82 zł (netto: 71,40 zł )
szt.
zobacz więcej
XS12U Elektrozaczep wąski 12V AC/DC XS12U Elektrozaczep wąski 12V AC/DC
Producent: BIRA
Cena brutto: 92,99 zł (netto: 75,60 zł )
szt.
zobacz więcej

Elektrozaczep – co to takiego ?

Elektrozaczep jest urządzeniem elektromagnetycznym służącym do blokowania i odblokowania drzwi, szafek, bramek, furtek. Elektrozaczep to urządzenie działające na prąd elektryczny. Czołowym producentem jest polska firma BIRA, produkująca najwyższej jakości elektrozaczepy, ze wszystkimi możliwymi funkcjami i w każdym wariancie zasilania. W szczególności na uwagę zasługuje najnowsza seria elektrozaczepów o nazwie HARTTE .

Gdzie są stosowane elektrozaczepy

Elektrozaczepy są elementem wykonawczym systemu kontroli dostępu. Stosowane są zarówno w obiektach jednorodzinnych, w biurach, jak i w dużym obiektach przemysłowych. Stosuje się je w przypadku bramek i furtek wejściowych na posesję, w drzwiach wejściowych, w drzwiach stanowiących przejście do strefy chronionej, do której mają dostęp tylko osoby wybrane. Często stosowane są na obiektach użyteczności publicznej do zabezpieczania np. szafek na ubrania na basenach, siłowniach, klubach fitness, itp
Elektrozaczepy często bywają nazywane jako: elektrozamek , zamek elektryczny , rygiel , elektrorygiel , rygiel elektryczny . Pomimo różnego nazewnictwa spełniają dokładnie taką samą funkcję.

Elektrozaczep HARTTE S12U firmy BIRA

 

Rodzaje elektrozaczepów

W zależności od potrzeb, elektrozaczepy mogą posiadać różne funkcje i cechy, np:

 • Standardowe
 • Symetryczne
 • Asymetryczne
 • Wąskie
 • Niskoprądowe
 • Z pamięcią
 • Z wyłącznikiem
 • Ze wzmocnioną sprężyną
 • Z wyślizgiem
 • Awersyjne
 • Rewersyjne

Opis najważniejszych cech

 • Symetryczne - uniwersalna obudowa. Najpopularniejszy typ elektrozaczepów. Stosowane zarówno do drzwi prawych i lewych. Rozstaw śrub mocujących jest znormalizowany a przez to są stosowane do większości płaskowników, kątowników oraz obudów np. słupkowych.
 • Niesymetryczne – znacznie rzadziej stosowane. W zależności od potrzeby musimy stosować do drzwi lewych i prawych. Otwory mocujące mają różną odległość od końców elektrozaczepu.
 • Standardowa szerokość - standardowe elektrozaczepy mają 20mm szerokości.
 • Wąskie - posiadają mniejsze rozmiary. Mają jedynie około 16 mm szerokości. Umożliwiają zastosowanie w bardzo wąskich ościeżnicach, w drzwiach aluminiowych, drewnianych i stalowych. Jest to bardzo istotna cecha w przypadku nowoczesnych drzwi aluminiowych, do których elektrozaczep o standardowej szerokości by się nie zmieścił. Posiadają także radialny kształt zaczepu, który nie wychyla się poza obrys elektrozaczepu w czasie jego otwarcia. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu XS12U .
 • Wartość Napięcia - W instalacjach domofonowych i wideodomofonowych stosujemy najczęściej 12V lub 24V. Dostępne są również elektrorygle zasilane napięciem 6V.
 • Zasilanie napięciem stałym lub zmiennym - Zasilanie napięciem stałym powoduje bezgłośną pracę elektrozaczepu, natomiast zmiennym powoduje głośne „bzyczenie” w trakcie otwarcia.
 • Niskoprądowe – Charakteryzuje je zmniejszony pobór prądu. Stosowane tam gdzie kontrola dostępu wymaga takiej cechy, albo w przypadku gdy nasz układ zasilania nie pozwala na zasilenie standardowego elektrozaczepu. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12N lub S00U .
 • Standardowy zamknięty –Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Elektrozaczep taki jest standardowo zamknięty. Po podaniu napięcia otwiera się.
 • Rewersyjny – elektrozaczep rewersyjny działa odwrotnie w stosunku do standardowego. W stanie zwykłym jest otwarty. W momencie zasilenia zamyka się. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przejściach na drogach ewakuacyjnych z budynku. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12R .
 • Z pamięcią - po podaniu sygnału otwarcia pozostaje otwarty do momentu aż ktoś nie otworzy drzwi. Następnie znów się zamyka. Funkcja bardzo przydatna w domkach jednorodzinnych i gabinetach. Wychodząc, lub wypuszczając gościa, nie musimy się martwić że nie zdąży otworzyć furtki. Elektrozaczep będzie otwarty do momentu aż ktoś przejdzie przez bramkę. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12UP .
 • Z wyłącznikiem - to funkcja głównie sprawdzająca się w czasie awarii lub wnoszenia mebli. Kiedy potrzebujemy aby elektrozaczep przez jakiś czas nie działał, przełączamy mały wyłącznik w samym elektrozaczepie. Sprawdza się również w czasie dostawy towaru - fizyczny wyłącznik umożliwia stałe otwarcie elektrozaczepu, aż do momentu ponownego przełączenia wyłącznika w stan zwykłej pracy , np. po zakończeniu dostawy. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12W .
 • Z sygnalizacją - elektrozaczep posiada zaciski do podłączenia sygnalizacji otwarcia. Otwarcie elektrozaczepu można sygnalizować np. lampką, która infrormuje nas że drzwi nie zostały zamknięte. Funkcja wymagana w obiektach takich jak banki, muzea. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12UM .
 • Przeciwpożarowe - wymagane do przegród pożarowych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Posiadają specjalne certyfikaty pozwalające na ich użycie. Z reguły wykonywane są na zamówienie. Cena takich elektrozaczepów jest z reguły dużo wyższa niż zwykłych. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu SHD12U .
 • Z wyślizgiem – stosowane w przypadku montażu na środku ościeżnicy. Zalecany jest montaż wraz z dedykowaną blachą montażową np. OK-C4
  Przykładem elektrozaczepu z wyślizgiem może być XS12U-C
 • Wzmocniony – posiada mocniejszą, wzmocnioną sprężynę. Stosowany w przypadku drzwi prężących z powodu np. grubych uszczelek odpychających drzwi. Mogą być także stosowane w przypadku gdy istnieje ryzyko otwarcia bramki przez silny wiatr. Przykładem może być XS12U-B .

 

Elektrozaczep HARTTE z wyślizgiem XS12U-C firmy BIRA

 

W razie potrzeby stosować można elektrozaczep który łączy w sobie kilka funkcji, czyli np. posiada pamięć, wyłącznik oraz wzmocnioną sprężynę. Przykładem takiego elektrozaczepu jest XS12UPW-B .

Najczęściej stosuje się elektrozaczepy podstawowe, standardowe, zasilane napięciem 12V DC, np. Elektrozaczep firmy BIRA serii HARTTE o symbolu S12U . Jego odpowiednikiem w wersji wąskiej jest elektrozaczep o symbolu XS12U.

Elektrozaczep z wyłącznikiem HARTTE XS12UW firmy BIRA

 

Blachy montażowe

Firma BIRA produkuje także blachy montażowe umożliwiające zainstalowanie elektrozaczepu. Występuje kilkanaście rodzajów blach montażowych, np.:

 • Płaskie długie OK-P4
 • Płaskie krótkie OK-P2
 • Kątowe prawe i lewe OK-K2 i OK-K4
 • Z wyślizgiem OK-C4
 • Z zakrzywionymi krawędziami OK-U1 i OK-U2

Wszystkie blachy posiadają jednakowy rozstaw otworów montażowych, zgodny ze standardem. Nie ma więc ryzyka że elektrozaczep nie będzie pasował do blachy.

Najpopularniejszą blachą montażową jest OK-P4.

Blacha montażowa OK-P4

 

Warystor - zabezpieczenie

Wraz z elektrozaczepem zalecamy stosować warystor. Chroni on elektrozaczep i system kontroli dostępu przed szkodami wywołanymi przepięciami elektrycznymi. Jego podstawową funkcją jest redukcja tzw. pików elektrycznych, które negatywnie wpływają na urządzenia elektroniczne w systemach kontroli dostępu. Skoki napięcia występują podczas ściągania zasilania z cewki (elektrozaczep zawiera cewkę). Przykładowo warystor dedykowany dla elektrozaczepów zasilanych napięciem 12V eliminuje skoki powyżej 18V w przypadku zasilania napięciem stałym, i powyżej 14V w przypadku zasilania napięciem zmiennym.

Zalecany jest zarówno w przypadku zaawansowanych systemów kontroli dostępu, jak i w przypadku najprostszych rozwiązań, takich jak autonomiczne zamki szyfrowe, domofony, wideodomofony, itp.

Proste podłączenie i niewielki koszt sprawiają że ten niewielki element cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony profesjonalnych instalatorów, jak i amatorów - majsterkowiczów. Zyski z jego zastosowania mogą być nieporównywalnie większe od kosztów jego zakupu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium