Producent
Szerokość
Symetria
Wytrzymałość mechaniczna (nacisk)
Wzmocniona sprężyna
Wyślizg
Rodzaj elektrozaczepu (stan początkowy)
Rodzaj / Napięcie zasilania
Niski pobór prądu
Pamięć otwarcia
Czasowy wyłącznik
Monitoring otwarcia
Elektrozaczep przeciwpożarowy
Cena brutto
-
od
do
Czym jest elektrozaczep?
Elektrozaczep jest urządzeniem elektromagnetycznym służącym do blokowania i odblokowania drzwi, szafek, bramek, furtek. Elektrozaczep to urządzenie działające na prąd elektryczny. Czołowym producentem jest polska firma BIRA, produkująca najwyższej jakości elektrozaczepy, ze wszystkimi możliwymi funkcjami i w każdym wariancie zasilania. W szczególności na uwagę zasługuje najnowsza seria elektrozaczepów o nazwie HARTTE.
Przeznaczenie elektrozaczepów
Elektrozaczepy są elementem wykonawczym systemu kontroli dostępu. Stosowane są zarówno w obiektach jednorodzinnych, w biurach, jak i w dużym obiektach przemysłowych. Stosuje się je w przypadku bramek i furtek wejściowych na posesję, w drzwiach wejściowych, w drzwiach stanowiących przejście do strefy chronionej, do której mają dostęp tylko osoby wybrane. Często stosowane są na obiektach użyteczności publicznej do zabezpieczania np. szafek na ubrania na basenach, siłowniach, klubach fitness, itp.
Elektrozaczepy - różne nazewnictwo
Elektrozaczepy często bywają nazywane jako: elektrozamek, zamek elektryczny, rygiel, elektrorygiel, rygiel elektryczny. Pomimo różnego nazewnictwa spełniają dokładnie taką samą funkcję.
Rodzaje elektrozaczepów
W zależności od potrzeb, elektrozaczepy mogą posiadać różne funkcje i cechy, np:
- Standardowe
- Symetryczne
- Asymetryczne
- Wąskie
- Niskoprądowe
- Z pamięcią
- Z wyłącznikiem
- Ze wzmocnioną sprężyną
- Z wyślizgiem
- Awersyjne
- Rewersyjne
Najważniejsze cechy elektrozaczepów
- Symetryczne - uniwersalna obudowa. Najpopularniejszy typ elektrozaczepów. Stosowane zarówno do drzwi prawych i lewych. Rozstaw śrub mocujących jest znormalizowany a przez to są stosowane do większości płaskowników, kątowników oraz obudów np. słupkowych.
- Niesymetryczne – znacznie rzadziej stosowane. W zależności od potrzeby musimy stosować do drzwi lewych i prawych. Otwory mocujące mają różną odległość od końców elektrozaczepu.
- Standardowa szerokość - standardowe elektrozaczepy mają 20mm szerokości.
- Wąskie - posiadają mniejsze rozmiary. Mają jedynie około 16 mm szerokości. Umożliwiają zastosowanie w bardzo wąskich ościeżnicach, w drzwiach aluminiowych, drewnianych i stalowych. Jest to bardzo istotna cecha w przypadku nowoczesnych drzwi aluminiowych, do których elektrozaczep o standardowej szerokości by się nie zmieścił. Posiadają także radialny kształt zaczepu, który nie wychyla się poza obrys elektrozaczepu w czasie jego otwarcia. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu XS12U .
- Wartość Napięcia - W instalacjach domofonowych i wideodomofonowych stosujemy najczęściej 12V lub 24V. Dostępne są również elektrorygle zasilane napięciem 6V.
- Zasilanie napięciem stałym lub zmiennym - Zasilanie napięciem stałym powoduje bezgłośną pracę elektrozaczepu, natomiast zmiennym powoduje głośne „bzyczenie” w trakcie otwarcia.
- Niskoprądowe – Charakteryzuje je zmniejszony pobór prądu. Stosowane tam gdzie kontrola dostępu wymaga takiej cechy, albo w przypadku gdy nasz układ zasilania nie pozwala na zasilenie standardowego elektrozaczepu. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12N lub S00U .
- Standardowy zamknięty –Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Elektrozaczep taki jest standardowo zamknięty. Po podaniu napięcia otwiera się.
- Rewersyjny – elektrozaczep rewersyjny działa odwrotnie w stosunku do standardowego. W stanie zwykłym jest otwarty. W momencie zasilenia zamyka się. Wykorzystywany jest przede wszystkim w przejściach na drogach ewakuacyjnych z budynku. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12R .
- Z pamięcią - po podaniu sygnału otwarcia pozostaje otwarty do momentu aż ktoś nie otworzy drzwi. Następnie znów się zamyka. Funkcja bardzo przydatna w domkach jednorodzinnych i gabinetach. Wychodząc, lub wypuszczając gościa, nie musimy się martwić że nie zdąży otworzyć furtki. Elektrozaczep będzie otwarty do momentu aż ktoś przejdzie przez bramkę. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12UP .
- Z wyłącznikiem - to funkcja głównie sprawdzająca się w czasie awarii lub wnoszenia mebli. Kiedy potrzebujemy aby elektrozaczep przez jakiś czas nie działał, przełączamy mały wyłącznik w samym elektrozaczepie. Sprawdza się również w czasie dostawy towaru - fizyczny wyłącznik umożliwia stałe otwarcie elektrozaczepu, aż do momentu ponownego przełączenia wyłącznika w stan zwykłej pracy , np. po zakończeniu dostawy. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12W .
- Z sygnalizacją - elektrozaczep posiada zaciski do podłączenia sygnalizacji otwarcia. Otwarcie elektrozaczepu można sygnalizować np. lampką, która infrormuje nas że drzwi nie zostały zamknięte. Funkcja wymagana w obiektach takich jak banki, muzea. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu S12UM .
- Przeciwpożarowe - wymagane do przegród pożarowych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Posiadają specjalne certyfikaty pozwalające na ich użycie. Z reguły wykonywane są na zamówienie. Cena takich elektrozaczepów jest z reguły dużo wyższa niż zwykłych. Przykładem może być elektrozaczep o symbolu SHD12U .
- Z wyślizgiem – stosowane w przypadku montażu na środku ościeżnicy. Zalecany jest montaż wraz z dedykowaną blachą montażową np. OK-C4
Przykładem elektrozaczepu z wyślizgiem może być XS12U-C - Wzmocniony – posiada mocniejszą, wzmocnioną sprężynę. Stosowany w przypadku drzwi prężących z powodu np. grubych uszczelek odpychających drzwi. Mogą być także stosowane w przypadku gdy istnieje ryzyko otwarcia bramki przez silny wiatr. Przykładem może być XS12U-B .
Multifunkcjonalność
W razie potrzeby stosować można elektrozaczep który łączy w sobie kilka funkcji, czyli np. posiada pamięć, wyłącznik oraz wzmocnioną sprężynę. Przykładem takiego elektrozaczepu jest XS12UPW-B .
Najczęściej stosuje się elektrozaczepy podstawowe, standardowe, zasilane napięciem 12V DC, np. Elektrozaczep firmy BIRA serii HARTTE o symbolu S12U . Jego odpowiednikiem w wersji wąskiej jest elektrozaczep o symbolu XS12U.
Montaż elektrozaczepów
Blachy montażowe do elektrozaczepów umożliwiają właściwy montaż elektrozaczepu, występuje kilkanaście ich rodzajów.
Dodatkowe zabezpieczenie elektrozaczepu
Wraz z elektrozaczepem zalecamy stosować warystor. Chroni on elektrozaczep i system kontroli dostępu przed szkodami wywołanymi przepięciami elektrycznymi.