Filtry
Produkty
Filtry
Producent
Cena brutto
  • od
    do

Promocje

 ZS42 - Autonomiczny zamek szyfrowy z czytnikiem RFID 125KHz VIDOS
ZS42 - Autonomiczny zamek szyfrowy z czytnikiem RFID 125KHz VIDOS
194,00 zł 149,00 zł 157,72 zł 121,14 zł
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 194,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
szt.
Zestaw do furtki: Kaseta zamka 40x40, zamek GERDA, wkładka, szyld pochwyt - klamka
Zestaw do furtki: Kaseta zamka 40x40, zamek GERDA, wkładka, szyld pochwyt - klamka
169,00 zł 148,00 zł 137,40 zł 120,33 zł
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 169,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
szt.

Inteligentny dom - co to jest?

Smart Home, znany również jako inteligentny dom, to system komunikujących się urządzeń, który umożliwia automatyzację i zdalne sterowanie urządzeniami domowymi. Dzięki rozwojowi technologii, możliwe jest kontrolowanie np. oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, a także wielu innych urządzeń za pomocą smartfona, tabletu czy coraz popularniejszych asystentów głosowych, co przynosi nowy wymiar wygody i efektywności energetycznej do życia codziennego. SmarHome to w skrócie komfort domowników, oszczędność i bezpieczeństwo mienia.

 

Korzyści płynące z zastosowania technologii Smart Home

Technologia SmartHome oferuje szereg korzyści, takich jak zwiększenie bezpieczeństwa, poprawa efektywności energetycznej, optymalizacja kosztów utrzymania domu, a także wyższy poziom komfortu życia. Inteligentne systemy mogą na przykład automatycznie dostosowywać oświetlenie i temperaturę, reagując na obecność osób w domu, zautomatyzować rutynowe czynności oraz wzbogacić każde wnętrze o wspaniałe efekty wizualne.

 

Jak zacząć przygodę z Smart Home – pierwsze kroki

Aby zacząć przygodę z inteligentnym domem, należy najpierw zdefiniować potrzeby i oczekiwania, a następnie wybrać odpowiednie urządzenia kompatybilne z posiadanym ekosystemem. Warto zacząć od podstawowych elementów, takich jak inteligentne żarówki, taśmy LED czy przełączniki, i stopniowo rozbudowywać system. Obecnie na rynku jest kilka technologii łączności, a każda z nich ma niestety swoje plusy i minusy. Należy mieć na uwadze, że w przypadku technologii ZigBee, często urządzenia różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne, można nawet przyjąć, że są kompatybilne jedynie w obrębie ekosystemu danego producenta z pewnymi wyjątkami. Urządzenia WiFi wydają się być lepszą alternatywą w szczególności te kompatybilne z Tuya (SmartHome oparty o ekosystem w chmurze Tuya), ale raczej preferowane są w przypadku małych rozwiązań.

 

Technologie SmartHome

W świecie inteligentnego domu jest obecnie wiele technologii łączności, ale skupimy się tu na tych najbardziej popularnych i polecanych.

WiFi – inteligentny dom oparty na systemach w chmurze (Tuya Smart, itp.), polecany raczej początkującym użytkownikom. Zapewnia (teoretyczną) kompatybilność urządzeń różnych producentów logowanych do domowego routera WiFi ale ogranicza to równocześnie zasięg takiej sieci oraz z czasem powoduje problemy z wydajnością domowej sieci. W przypadku braku internetu zarówno sterowania urządzeniami jak i skonfigurowane wszystkie automatyzacje przestają funkcjonować.

ZigBee – smartHome wymagający bramki (centralki). Dzięki temu, że część  urządzeń zasilanych 230V pełni rolę routerów, umożliwia to budowę sieci mesh, w której urządzenia komunikują się ze sobą wzmacniając sygnał, dzięki czemu cały system inteligentnego domu jest bardziej niezawodny, reakcja urządzeń jest szybsza a zasięg takiej sieci bardzo duży. W Przypadku braku internetu cała automatyka wciąż jest dostępna i funkcjonalna.

Matter – najbardziej zaawansowany standard SmartHome łączący niejako zalety WiFi oraz ZigBee. Umożliwia tworzenie rozległej sieci (na wzór ZigBee - Mesh), brak jednej bramki głównej, urządzenia komunikują się między sobą, co rozwiązuje problem z zasięgiem i oferuje stabilne połączenia. Standard ten przede wszystkim umożliwia bezproblemową komunikację wszystkich urządzeń posiadających standard Matter oraz oferuje sterowanie za pomocą różnych aplikacji z różnych ekosystemów.

 

Sterowanie inteligentnym domem

Sterować ręcznie automatyką domową Smart Home można w przeróżny sposób. Najczęściej do tego celu służą smartfony lub tablety z aplikacją Tuya lub dedykowanymi aplikacjami producentów urządzeń inteligentnego domu. Również bardzo często spotykaną metodą sterowania we wnętrzach jest przystosowanie przełączników ściennych lub luźno leżących jak pilotów do różnego rodzaju akcji np. na pojedyncze, podwójne, potrójne czy nawet poczwórne naciśnięcie przycisku. Lub też długie przytrzymanie przełącznika umożliwiające np. wyłączenie całego oświetlenia w domu - możliwości jest bardzo wiele, dlatego obecnie urządzenia inteligentnego domu tak bardzo zyskują na popularności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium