Kategorie blog

Jaki elektrozaczep wybrać do furtki ?

1
Jaki elektrozaczep wybrać do furtki ?

JAKI ELEKTROZACZEP DO FURTKI ?

Decydując się na mieszkanie w domu, prędzej czy później pojawi się temat kontroli otwierania furtki z domu poprzez guzik, domofon lub wideodomofon. Możliwe jest również otwarcie furtki ze stacji bramowej wideodomofonu, lub z zamka szyfrowego , np. ZS42 .

Elementem wykonawczym w każdym z tych przypadków jest elektrozaczep, nazywany czasem elektrozamkiem. To właśnie elektrozaczep fizycznie blokuje lub odblokowuje furtkę. Na rynku występuje wiele ich rodzajów. Który wybrać, jaki będzie najlepszy ? Najczęściej do furtki stosuje się standardowe elektrozaczepy awersyjne, zasilane z 12V napięcia stałego lub zmiennego. Przykładem jest S12U serii HARTTE , którego producentem jest firma BIRA. Istnieją modele wyposażone w wyłącznik i pamięć. Wyłącznik to nic innego jak mechaniczny malutki przełącznik na elektrozaczepie, pozwalający na stałe otwarcie. Może być to przydatne podczas czynności serwisowych oraz gdy w krótkim czasie chcemy wielokrotnie przechodzić przez furtkę, np. wnosząc jakieś przedmioty. Przykładem takiego elektrozamka jest S12UW. Pamięć natomiast, to funkcja która powoduje otwarcie furtki nie ma kilka sekund, tylko aż do momentu otwarcia i ponownego zamknięcia. Przykładem elektrozaczepu z pamięcią jest S12UP . Dostępne są modele które łączą te dwie funkcje. Jeden z nich to S12UPW również serii HARTTE, wyprodukowany prze firmę BIRA .

Elektrozaczep S12U HARTTE BIRA

ELEKTROZACZEPY NISOKRĄDOWE

Elektrozaczepy niskoprądowe to nowocześniejsza grupa urządzeń charakteryzująca się niskim poborem prądu. Cecha ta wymagana jest w przypadku wybranych domofonów lub wideodomofonów. Najczęściej stosowane są w przypadku posiadania wideodomofonów cyfrowych. Pobór prądu w ich przypadku wynosi około 300mA, czyli około połowy poboru prądu zwykłego elektrozaczepu. Seria HARTTE XS00 firmy BIRA oferuje całą gamę modeli, począwszy od podstawowych XS00U, poprzez elektrozaczepy z pamięcią XS00UP, a skończywszy na zaczepach z wieloma funkcjami i wyślizgiem XS00UPW-C. Dodatkowo seria ta może być zasilana napięciem o dużo szerszym zakresie, bo od 12 do 24V. Elektrozaczepy mają także możliwość pracy ciągłej. Są odporne na uszkodzenia. Mogą być oczywiście stosowane do każdego rodzaju wideodomofonu, a nawet są zalecane, gdyż powodują mniejszy spadek napięcia i mniejsze problemy z zasilaniem. Jedynym minusem jest cena, która jest większa o kilkanaście złotych względem zwykłych elektrozaczepów.

Elektrozaczep S12U HARTTE BIRA

Elektrozaczep XS12U HARTTE BIRA

MONTAŻ

Montaż i podłączenie elektrozaczepu nie jest czynnością trudną. Mocowany jest poprzez przykręcenie dwoma śrubami do elementu mocującego. Firma BIRA produkuje także blachy montażowe o różnych kształtach. Doboru blachy możemy dokonać sami, lub powierzyć wybór instalatorowi.
Podłączenie polega na przykręceniu 2 żył do zacisków, jednak zalecamy wykonanie tego przez instalatora, gdyż niedokładne dokręcenie przewodów może spowodować zwarcie, a w efekcie uszkodzenie zasilacza.

JAKIE PROBLEMY MOGĄ WYSTĄPIĆ ?

Istotną rzeczą jest napięcie zasilania. Jeśli posiadamy elektrozaczep zasilany z 12V, to w przypadku dużych odległości od źródła zasilania, tzn. powyżej 30-40 metrów, napięcie może spaść nawet poniżej 10V, a to oznacza że elektrozaczep nie będzie się otwierał wcale, albo raz będzie działał, a innym razem nie. Rozwiązaniem jest zastosowanie zasilacza z regulowanym napięciem, i zwiększenie napięcia np. do 13V. Nie uszkodzi to elektrozaczepu, a pozwoli na normalną jego pracę. Przykładem takiego zasilacza może być HDR-15-15. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrozaczepu niskoprądowego, który powoduje mniejsze spadki napięć i może wyeliminować opisywane problemy.

Inny problem występuje gdy furtka pręży na zamek, czyli naciska samoistnie na język elektrozaczepu.
Sytuacja taka również może powodować duże problemy z otwarciem. Elektrozaczep pomimo że działa, nie luzuje języka, a co za tym idzie furtka się nie otwiera. Zjawisko takie występuje gdy furtka z powodu niewłaściwego montażu naciska na zamek. Rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny prężenia, a jeśli to nie jest możliwe, zastosowanie elektrozaczepu ze wzmocnioną sprężyną, np. XS00U-B .

Firma BIRA produkuje wiele innych rodzajów elektrozamków, większość należy do serii HARTTE, np.

  • rewersyjne
  • wąskie
  • niskoprądowe

Szczegóły na ich temat znajdziecie Państwo w innych naszych artykułach, bądź dowiecie się dzwoniąc do nas.

Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać właściwe rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (1)

31 października 2023

Dzień dobry. Mam problem z elektrozaczepem z pamięcią, często sam otwiera furtkę, jaka jest przyczyna tego? Jak rozwiązać problem? Z góry dziękuję. Odpowiedź sklepu: Przypominamy że pamięć elektrozaczepu podtrzymuje możliwośc otwarcia furtki, i pozostaje ona otwarta aż do momentu jej fizycznego otwarcia i zamknięcia. Jeśli furtka samoczynnie się otwiera, to z pewnością coś nie działa właściwie. Możemy spróbować znaleźć przyczynę. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny: tel.: +48 12 250 08 25

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium